Симулатор за събиране и изваждане за кръгли десетици. Урок по математика Събиране и изваждане на кръгли десетици

Бойченко Надежда Николаевна
Длъжност:учител (домашно обучение)
Образователна институция:КОУ "Калачинско адаптивно училище-интернат"
Населено място:Омска област, град Калачинск
Име на материала:Конспекти от уроци по математика в 3 клас (у дома)
Предмет:Събиране и изваждане на кръгли десетици
Дата на публикуване: 19.02.2016
Глава:средно професионално

Предмет:
Събиране и изваждане на кръгли десетици.
Мишена:
развиват способността да събират и изваждат кръгли десетици.
Задачи:
научат да извършват събиране и изваждане на кръгли десетици при решаване на примери и задачи; Развийте фокуса на вниманието, умствените функции: анализ, синтез, сравнение, обобщение, способност за работа по модел; култивирайте постоянство, способност за изпълнение на започната задача и точност при работа в тетрадка.
По време на часовете:

орг. момент.
- Вижте кой ни дойде днес на гости? – Случи се така, че Маша загуби ключа си и не може да се прибере. За да бъде намерен ключът, тя трябва да се изкачи по стълбата. На всяка стъпка тя трябва да изпълнява задачи. Можем ли да помогнем на Маша да се изкачи по стълбите? Нека да видим какви задачи трябва да изпълни. Още на първата стъпка тя трябва да провери домашното си и да пресметне устно. На следващата стъпка - повторете кръгли десетици от 10 до 100, след това трябва да научите как да добавяте и изваждате кръгли десетки, по-високо - решете задачата и на последната стъпка решете примери. – В края на урока ще получите оценка. Ако цялата работа е изпълнена без грешки и корекции, ще получите оценка „5“. Ако имате 1 - 2 грешки в смятането, ще получите "4", а ако допуснете грешки в решаването на задачата или 3 - 4 грешки в изчислението, ще получите "3".
II.

Главна сцена.

Актуализиране на знанията.

1) Проверка на домашните.
– Случайна проверка на домашните. (Прочетете примерите с отговор 40, 100, 50) - Браво. Справихте се добре с домашното.
2)

Устно броене.
– Сега нека пресметнем устно 80+10 70+10 70 – 10
40+10 100 – 10 20 – 10 – Браво! Какви действия извършихте, когато броихте мислено? Какви числа събирахте и изваждахте?
3)

Повторение на преминат материал:
– Сега преминаваме към следващата стъпка. - Виж, имаш купчини пръчки на масата си. Какво означава лъчът? – Колко единици има в 1 десетица? – Назовете кръгли десетици до 100.
2.

Учене на нов материал.


Какви числа посочихте току-що? Днес заедно с Маша ще се научим да събираме и изваждаме кръгли десетици. И за това нека преминем към следващата стъпка. – Прочетете заглавието на темата.
1.
Прочетете примера на картата и направете добавянето. Покажете първия пример – с учебник. – Научихме за събиране и изваждане на кръгли десетици. Сега можете да решавате такива примери.
Физически упражнения.
Маша носеше цветя вкъщи. Но тя беше много разстроена, че загуби ключа и остави цветята на поляната. Да съберем цветя за коли. Трябва да събирате само тези цветя, които имат кръгли десетки. (На пода са поставени цветя с двуцифрени числа.)
Затвърдяване на изучения материал.
2 дека + 3 дека = 20 + 30 = 5 дека – 2 дек. 50 – 20 = 6дек.+2дек. 6 дек. – 3 дек.

Решението на проблема.
Страница 114 No. 10 (a) – Слушай, сега ще ти прочета задачата. – Какво е асансьор? – Елеваторът за зърно е съоръжение за съхранение на зърно. – Имаме ли елеватор за зърно в нашия град? (Покажи снимка на слайда). – Прочетете проблема на глас. – Какво казва проблемът? – Какво трябва да се намери в проблема? – Колко коли имаше при първия асансьор? – Знаем ли колко коли има във втория асансьор? – Прочетете въпроса на задачата. - Направете кратка бележка от картите на масата, запишете я в тетрадка. – Обърнете отново внимание на кратката бележка. – Какви действия ще предприемем, за да вземем решение? Начертайте пример на масата, изговорете го и запишете решението в тетрадката си. - Кажете отговора, напишете го на масата. Запишете отговора на задачата. – Какво действие извършихте при решаването на задачата? - Много добре! Изпълнихте задачата. – И за да се научите да решавате още по-добре примери за събиране и изваждане на кръгли десетици, нека работим от учебника. За да направим това, ще преминем към следващата стъпка.
2)

Решение на примери:
с. 113 № 2. С коментар.
III.Заключителен етап.

Домашна работа.
Вкъщи ще работите с карта. Какви действия ще предприемете? Прочетете примерите. Какви са тези числа? Преглед на събиране и изваждане на десетици.
2)

Обобщение на урока.

– Каква тема изучавахме в днешния урок? – Какви действия се научихте да извършвате с кръгли десетици? – Каква нова дума научи? – Какво ви хареса в урока? – Кое беше най-трудното? – В следващия урок ще се научим да събираме и изваждаме кръгли десетици и едноцифрени числа. За да направим това, ще тръгнем на пътешествие. Ще разберете на какво пътешествие ще тръгнем по-късно. – Оценка на урока.

В математиката, разбира се, е важно да можете да мислите и да мислите логично, но практиката е не по-малко важна. Половината от грешките на изпитите по математика се дължат на неправилно пресмятане на прости действия с числа - събиране, изваждане, умножение, деление. И е важно да развиете тези умения в началното училище. За да не пропуснете нищо, е необходимо систематично да работите с детето, като използвате специални учебни тетрадки. Те ви позволяват да практикувате математически умения и способности и да ги доведете до автоматизм. Има различни симулатори, не е нужно да ги изтегляте всички, достатъчно е само един или два, които харесвате. Ръководствата могат да се използват при работа с ученици от начален етап, независимо от програмата, по която се провежда обучението.

Математика. Решаваме примери с преминаване през десетици.

Тетрадка за упражняване на умения за събиране и изваждане с преминаване през десетици. Не просто примери, а интересни игри и задачи.

Карти със задачи. Математика. Събиране и изваждане. 2 клас

Удобни карти за учители на второкласници. 2 възможности за събиране и изваждане от един и същи вид. Подходящ за организиране на самостоятелна работа по математика в зависимост от напредъка в програмата.

Математика. Събиране и изваждане в рамките на 20. 1-2 клас. Е. Е. Кочурова

В различни курсове по математика темата за събиране и изваждане в рамките на 20 се изучава или в края на 1-ви клас, или в началото на 2-ри. Във всеки случай ръководството ще помогне за консолидиране на научените методи за манипулиране на числа; в някои задачи тези методи са представени под формата на уникални съвети. По време на самостоятелна работа с тетрадка детето се ръководи от примерното изпълнение и алгоритмичните инструкции. Способността да се използват такива съвети при учене ще позволи на ученика не само да намери и използва необходимата информация, докато изпълнява задача, но и да извърши самотест.

Тетрадката започва с упражняване на умения за събиране и изваждане в рамките на 10, като тази част е подходяща и за първокласници.

Учебна тетрадка по математика за 2 клас

Тетрадката съдържа не само примери за събиране и изваждане, но и превръщане на единици една в друга и сравнение на резултатите от изчисленията (повече или по-малко).

3000 примера по математика (броене в рамките на 100 част 1)

Симулатор за отчитане на времето. Време за решаване на една колона с примери и го запишете в полето по-долу. Обърнете внимание на колоните, чието решаване е отнело на детето повече от 5 минути, което означава, че изпитва затруднения с този тип примери. Дадени са примери за събиране и изваждане в рамките на десетицата и с преминаване през десетицата, събиране и изваждане на десетици, манипулиране в рамките на стотици.

Броене от 0 до 100

Тази тетрадка дава много примери за събиране и изваждане за укрепване на умствените умения за броене в рамките на 100.

Смятаме, че е правилно. Работна тетрадка по математика. G.V.Belykh

Тетрадката също е направена под формата на симулатор, пълен с примери и уравнения. Започва с броене в рамките на десет, след това в рамките на сто (събиране, изваждане, умножение и деление) и завършва със сравняване на уравнения (примери със знаци за по-голямо, по-малко от, равно).

Ръководствата ще бъдат полезни както за началните учители в тяхната работа, така и за родителите да учат вкъщи с децата си, особено през лятната ваканция. Задачите с различни нива на трудност ще позволят диференциран подход към обучението.

Събирането и изваждането на кръгли десетици (двуцифрени числа) се свежда до събиране и изваждане на едноцифрени числа, които изразяват броя на десетиците. Например, за да добавите 30 към 50, достатъчно е да добавите 3 десетици към 5 десетици, получавате 8 десетици или 80, а за да извадите 30 от 50, достатъчно е да извадите 3 десетици от 5 десетици, получавате 2 десетици , или 20. На следващите 2-3 урока учениците произнасят обяснението на глас и след това тихо. В резултат на упражненията учениците постепенно развиват умение.

Последователността на изучаване на операциите събиране и изваждане се определя от нарастващото ниво на трудност при разглеждане на различни случаи. Има:

1. Събиране и изваждане на кръгли десетици (30 + 20, 50-20, решението се основава на познаване на номерирането на кръгли десетици)

2. Събиране и изваждане без прескачане през цифрата.

Всички действия с примери от групи 1 и 2 се извършват с помощта на методи на умствени изчисления, тоест изчисленията трябва да започват с единици от по-висок ранг. Записват се примери при номериране, десетичен състав на числата, таблици за събиране и изваждане в рамките на 10. Паралелно се изучават действията събиране и изваждане.

14) Методика за изучаване на аритметичните действия. Събиране и изваждане на числата в рамките на първата стотица (задачи за изучаване на темата, техники за подреждане от най-простите до най-сложните, методи за изучаване на техники за събиране и изваждане с преход през степен).

Събирането и изваждането с преход през ранг (2-ра група примери) се извършват с помощта на техники за писмено изчисление, т.е. изчисленията започват с единици от по-ниски рангове (от единици), с изключение на разделението, и записът се дава в колона.

Учениците се запознават с нотация и алгоритми за писмено събиране и изваждане и се научават да коментират своите дейности. Необходимо е да се сравнят различни случаи на първо добавяне, след това изваждане, да се установят прилики и разлики, да се включат учениците в процеса на съставяне на подобни примери и да се научат да разсъждават. Само такива техники могат да дадат коригиращ ефект.

Когато учениците се научат да извършват операциите събиране и изваждане с прехода през стойността на място към колона, те се запознават с извършването на тези действия с помощта на техники за умствено изчисление.

Например:

Обяснението обикновено се извършва на сметало, пръчки, пръти или кубчета от аритметична кутия и сметало.

При изваждане на едноцифрено число от двуцифрено първо се изваждат всички единици на умаляваното, а след това от кръглите десетици се изваждат останалите единици на преброеното.

запис. 41-3=38 41-1=40 40-2=38

Детайлно 38+3=41 38+2=40 40+1=41

Както при добавяне, така и при изваждане, трябва да разложите втория събираем или умаляем на две числа. При събиране второто събираемо се разлага на две числа, така че първото допълва броя на единиците на двуцифрено число до кръгла десетка.

При изваждане изваждането се разлага на две числа, така че едно да е равно на броя на единиците на умаляваното, т.е. I, така че при изваждането се получава кръгло число.

При извършване на действия трудността за учениците е способността правилно да разлагат число, да изпълняват последователността от необходими операции, да запомнят и да добавят или изваждат останалите единици.

Например, като извърши действието 54 + 8, ученикът може правилно да добави 54 към 60. Трудността е причинена от разлагането на числото 8 на 6 и 2. Ученикът използва числото 6, за да получи кръгло число, но колко повече остават единици за добавяне към кръглите десетици (до 60), той забравя.

Като се има предвид това, е необходимо, преди да се разглеждат случаи от този тип, да се повтаря отново и отново съставът на числата от първите десет, да се изпълняват упражнения за добавяне на числа към кръгли десетки, например: „Колко единици са липсват до 50 в числата 42, 45, 48, 43, 4? Кое число трябва да се добави към 78, за да се получи 80? Трябва да разгледаме случаи от формата 37+3+2=40+2=42 и да потърсим отговор на въпроса: „Колко общо единици са добавени към числото (37)?“

„Колко единици бяха извадени от числото 43?“ Това означава, че 43-5=I. За някои ученици от VIII тип училище при решаване на примери от тип tal се използва частична яснота, например 38+7. Ученикът поставя 7 кости върху сметалото или рисува пръчици и разсъждава така: „Ще добавя 2 към 38, ще бъде 40 (и премахва или задрасква 2 пръчици), сега ще добавя още 5 пръчици към 40. ”

Друг пример: 45-8. Ученикът оставя настрана 8 пръчици и разсъждава по следния начин: „Първо, извадете 5 от 45, ще има 40 (маха 5 пръчици, остават 3 за изваждане. Извадете 3 от четиридесет, остават 37. 45-8 = 3?

Решаването на примери от този тип се базира на вече познатите на учениците техники за решаване:

Решението на тези примери се основава на разлагане на втория член и извадения член на битови термини и последователното им добавяне и изваждане от първия компонент на действието.

Методи за изучаване на аритметични действия. Добавяне и изваждане на числа в рамките на първата хиляда (задачи за изучаване на темата, методи за запознаване с техниките за устно събиране и изваждане).

Основната цел на темата е да се развият уменията за устно и писмено смятане.

В концентрацията „хиляда“ се изучават първо устни, а след това писмени техники за събиране и изваждане.

Устните методи за събиране и изваждане (260+120, 570+280), както и в рамките на 100, се основават на свойствата на добавяне на число към сума, сума към число, сума към сума, както и съответните случаи на изваждане.

Когато изучават събирането и изваждането в рамките на 1000, те широко разчитат на знанията и уменията на децата, формирани по време на изучаването на темата „сто“, често използват техники за сравнение и аналогия.

Техники за устно събиране и изваждане в рамките на 1000.

Те се изучават едновременно и се разглеждат в следния ред. На подготвителния етап се разглеждат най-простите случаи, пряко свързани с прилагането на знанията за номерирането на формата: а) 700+40, 820+8, 948-8 б) 789+1, 870-1, 699+1 в) 400+200, 800-200.

На етап 1 се разкриват случаи, при които добавянето се извършва въз основа на правилото за добавяне на сума към число, а изваждането се извършва въз основа на правилото за изваждане на сума от число.

Техниките на събиране и изваждане, пряко свързани с прилагането на знанията за номериране, служат за консолидиране на тези знания и се разглеждат главно при изучаване на номерацията. Случаите 400+200 се свеждат до действия върху различни числа (4 стотици + 2 стотици). Тези изчисления затвърждават знанията за номерирането и подготвят децата да научат по-сложно събиране и изваждане.

На първия етап децата се запознават с техниките за събиране и изваждане под формата 540 + 300 (54 дек. + 30 дек. = 57 дек.)

Използването на тази техника подготвя децата да научат техники за умножение и деление в рамките на 1000, както и писмени техники за тези операции с многоцифрени числа.

На втория етап се разглеждат случаи на събиране и изваждане, базирани на използването на правилата за добавяне на сума към число и изваждане на сума от число.

Методи за изучаване на аритметични действия. Събиране и изваждане на числа от първата хиляда (кои случаи се отнасят до писмени техники, правила за писане в колона, възможни грешки при записване, алгоритми).

Техники за писмено събиране и изваждане в рамките на 1000.

Тези техники се разкриват след устни техники. Овладяването на писмени техники за събиране и изваждане на трицифрени числа е предпоставка за успешното им прилагане към числа с всякакъв размер.

Първо се учи писмено събиране и след това изваждане.

Писмените изчисления използват писмени алгоритми за събиране и изваждане — определени правила, които стриктно определят съдържанието и реда на извършваните операции. Съзнателното прилагане на алгоритъма изисква познаване на разрядния състав на числото, овладяване на връзката на разрядните единици, както и солидни познания за табличните случаи на събиране и изваждане.

Разглеждането на случаи на писмено добавяне и изваждане се основава на принципа „от просто към сложно“. Първо, алгоритъмът за събиране се прилага за случаи на събиране без преминаване през цифра, след това с преход през 1 цифра, през 2 цифри (234+425, 235+425, 237+526, 453+371).

Подобен принцип се наблюдава при използване на алгоритъма за изваждане (469-246, 540-126, 542-126, 909-714).

Алгоритъмът е точно предписание, правило за изпълнение на определена система от операции в определен ред.

Тема на урока: „Събиране и изваждане на кръгли десетици. Процедура в примери със скоби.“

Тип урок: комбиниран.

Цел: запознаване на децата с използването на скоби при решаване на примери.

1. Образователни:

    научете децата да посочват реда на действията при решаване на примери със скоби;

    консолидират умението за решаване на съставни задачи;

    научи как да реши даден проблем въз основа на изграждане на хипотеза.

2. Развитие:

    развитие на възприятие, основано на разпознаване на геометрични форми;

    развитие на вниманието;

    Корекция на мисленето въз основа на упражнението „свържете буквата и цифрата“.

3. Здравеопазване:

    развиват фините двигателни умения на ръцете;

    укрепване на правилната стойка при писане;

    прекарайте моменти на емоционално облекчение;

4. Образователни:

    култивиране на мотивация за учене;

    култивирайте емоционалната адекватност на поведението.

Оборудване:

  1. слайдове с букви (Айболит);

    карти с индивидуална геометрична задача;

    диск със запис на музикална композиция за физкултурна минута.

Очакван резултат:

    разбирането на децата за понятието „скоби“;

    усвояване на знания от децата за решаване на примери със скоби.

Урок по математика 2 клас.

Тема на урока: „Събиране и изваждане на кръгли десетици. Процедура в примери със скоби.“

По време на часовете.

I. Организационен момент:

Камбаната удари, приятели,

Урокът започва.


II. Устно броене:

Момчета, харесвате ли приказки? Какви приказки знаете? Днес ние също ще влезем в приказка и ще помогнем на нейния главен герой. А коя ще разберете, като разгадаете криптирания запис.

Ето таблица, първата колона е буква, втората е пример. След като решите примера, ще разберете кода на буквата. И след това го заместете в тази редица от числа.

Пример: Отговор:

Разбира се, това е приказката „Айболит“. Кой го е написал?

Айболит ни написа писмо и то съдържа гатанка. Преди да гадаем, нека си припомним кой пръв помогна на Айболит да отиде в Африка?

Точно така, това са вълци. Нека познаем колко вълци имаше, като слушаме гатанката на Айболит:

По пътеката край храста,

Видях три опашки.

Колко крака имаше?

Изобщо не можах да го разбера.



Момчета, какъв пример можете да използвате, за да разрешите тази загадка?

Допълнителни въпроси:

Момчета, колко вълци имаше, ако три опашки надникнаха от храстите?

Колко крака има всеки вълк? Тази загадка може да бъде разрешена правилно със следния пример:

4+4+4=12


Какво действие може да замени добавянето на еднакви термини?


III. Работа в тетрадки.

Запишете номера, страхотна работа.

2 17 0 4 16 11 9 18 20

Силните вълни попречиха на кита да плува, те смесиха всички числа, запишете числата правилно, като ги поставите в ред: от най-малкото число до най-голямото. Тогава Айболит ще може да пътува по-далеч.

Верен отговор:

0 2 4 9 11 16 17 18 20


Съставете и запишете две неравенства, като използвате тази редица от числа:


IV. Постановка на образователен проблем.

Нека помогнем на Айболит да стигне по-бързо до върха на планината, за да могат орлите да го хванат. За да може Айболит да стигне до най-високата точка, където живеят орлите, трябва да решим проблема.

Момчета, има два записа пред вас.


- Примерите са едни и същи, но отговорите са различни.

Ако десните страни са различни, тогава...довършете мисълта си.

- Значи левите части също трябва да са различни.

- И така, върху какъв въпрос трябва да мислим?

- Как се различават левите части?

И така, как се различават левите части?

- Редът на действията.

Каква е процедурата в първия пример?

- Първо изваждане, после събиране

А във втория?

- Първо събиране, а след това изваждане.

В кой пример сме спазили правилата при извършване на изчисления?

- В първия.

А във втория?

- Нарушихме правилото.
Учител:

Как можем да познаем, че в примера първо трябва да има събиране?

- Трябва да има някакъв друг знак.

Чудесно, наистина трябва да има такъв знак. Нарича се скоба. И така, каква е темата на днешния урок?

- Скоби.

(пързалка)

Скоби

Учителят: Какво означават скобите? Скобите показват, че действието се изпълнява първо. Заключение:

(пързалка)

Действието в скобите се изпълнява първо.


Точно така, момчета, ние решихме този труден проблем и помогнахме на Айболит да стигне до Африка.

V. Физмомент. (Динамична музикална пауза)

VI. Консолидиране на нов материал.

Къде летяха орлите с Айболит? (Към Африка)

По пътя на Айболит той срещна непроходими джунгли с примери и задачи. Нека помогнем на нашия герой да стигне до бедните болни животни.

Момчета, на дъската има 4 примера, решете ги и подредете реда на действията.

90-(30+40)= 80-40-20=

90-30+40= 80-(40-20)=


VII. Решението на проблема.

Айболит имаше 40 шоколада. Той приготви 20 шоколада за тигърчета, 10 за щраусчета. Трябва да разберете колко шоколадови бонбони са останали за други болни животни?


Повторете постановката на проблема.

Може ли веднага да отговорим на въпроса?

Какво трябва да знаем първо?

Колко действия има в една задача?

Какво ще научим като първа стъпка?

Какво научаваме във втората стъпка?

Запишете в тетрадката си кратко условие и решение на задачата.

(Учениците решават задачи под коментирани указания.)

Браво момчета, изпълнихме всички задачи. Сега нека си дадем почивка.

Наведете главата си надолу

Завийте надясно умно

Върнете се бавно наляво

И го остави на бюрото си.

Понякога имаме нужда от моменти на тишина.

VIII Минута релаксация.

IX. Работа с геометричен материал.

Момчета, кои според вас са най-високите животни в Африка? Те вероятно са първите, които са видели Айболит?

Получихме и необичаен африкански жираф - той е направен от геометрични фигури.

Пребройте ги и напишете отговора на отделните карти.

X. Оценка на собствената дейност. Отражение.

Момчета, всеки от вас има карти с тигърчета, които Айболит е излекувал. Ако сте се интересували от урока и всичко е било ясно, поставете картата на първо място; ако е имало незначителни затруднения, поставете картата на второ място; ако е имало много неясни неща за вас, поставете картата в трето място.


XI. Оценяване на работата на учениците в час от учителя.

Момчета, много се радвам, че нито едно тигърче не се оказа на трето място.

XII. Домашна работа и обобщение на урока.

Момчета, разкажете ни какво срещнахте днес. Какво представляват скобите и за какво служат?

Направете четири примера с еднакви числа и знаци, но с различни

Обобщение на отворения урок

по математика в трети клас

по темата за:
„Събиране и изваждане на кръгли десетици. Процедура в примери със скоби.“

Съставен и проведен

Начален учител

Мустакимова Е.Ш.

MBOU "Maikorsky общообразователно училище-интернат за ученици с увреждания"

Урок по математика

„Събиране и изваждане на кръгли десетици” 3 клас

Подготвен и преподаден урок

начален учител

Шатрова О.С.

декември 2016 г

Тема на урока: „Събиране и изваждане на кръгли десетици“

Тип урок : урок за усвояване на нови знания.

Мишена: въведе метода за събиране и изваждане на кръгли десетици в рамките на 100.

Задачи:

Корекционно образование: създават условия за развиване на умение за събиране и изваждане на кръгли десетици в рамките на 100; създават условия за развиване на способността за решаване на проблеми;

Корекционно-развиващи: насърчаване на развитието на логическо мислене и изобретателност; развиват изчислителни умения, когнитивни умения: способност да наблюдават, анализират, правят заключения, развиват адекватна самооценка на собствените си дейности.

Корекционно-възпитателни: създават условия за внушаване на познавателен интерес към математиката; култивирайте култура на общуване „ученик-учител“, „ученик-ученик“, чувство за взаимопомощ и подкрепа.

Планирани резултати: извършва събиране и изваждане на кръгли числа в рамките на 100; решаване на текстови задачи, включващи събиране и изваждане на кръгли числа; намират модели, според които се съставят серии от числови изрази.

Формируеми ECU:

Когнитивни:

Търсене на необходимата информация с помощта на материала от учебника и информация, получена от учителя; използват различни начини за кодиране на образователна информация (диаграми, рисунки, кратки бележки и математически изрази).

Комуникативен:

- използват прости речеви средства за общуване в клас; чете предложените задачи на глас и мълчаливо; участват в диалог и колективна дискусия.

Развийте способността да поддържате приятелско отношение един към друг, взаимен контрол и взаимопомощ с напредването на задачата.

Регулаторен :

Под ръководството на учител се научете да определяте целта на образователните дейности; съставяне на план за действие за изпълнение на учебната задача; работа по зададен план, алгоритъм; извършват образователни дейности под ръководството на учител в практическа и умствена форма.

лични:

Да развият умения за самооценка и самоконтрол на резултатите от своите образователни дейности; разбиране на причините за успех или неуспех; положително отношение към ученето в училище и предмета математика; съзнателно спазване на правилата и нормите на училищния живот; основни умения за етично поведение.

Използвани технологии: ИКТ, игри, технологии за подход към дейността.

Методи: визуални, практически, вербални.

Учителско оборудване: компютър, мултимедиен проектор, поддръжка на мултимедиен урок.

Екипировка за ученика: карти за работа по двойки, снежинки, пликове за практическа работа, карти за самостоятелна работа.

Форми на организация на познавателната дейност: индивидуална, фронтална, работа по двойки.

По време на часовете

Етап на урока

Дейности на учителя

Студентска дейност

ПЪПКА

    Мотивация за учебна дейност

Мишена: Организиране на работа на учениците в клас.

Създайте благоприятно психологическо настроение за работа;

Нека застанем прави и красиви

Камбаната вече удари.

Да седим тихо и нечуто

И да започнем урока скоро.

Всички задачи не са лесни

Ние, приятели, не можем да бъдем мързеливи

Защото сме студенти.

И така, навън е зима, декември, предлагам ви да отидете на разходка и да си спомните зимните забавления от детството. Но не за обикновена разходка, а за математическа. Запишете датата на нашата разходка в тетрадките си

Игра "Да-не"

Зимата отдавна е отстъпила място на есента.

Време е да си спомним

Какво може да направи той?

Деца по това време?

Мога ли да карам кънки? (да)

Дишайте чист въздух? (да)

Играйте в снега, бягайте? (да)

И слънчеви бани на реката? (Не)

През декември, в последните дни, танци около коледната елха? (да)

Добра идея ли е да берете ягоди в гората през зимата? (Не)

Люлка на люлка? (Не)

И с шейна надолу по планината? (да)

И пистата отдавна е готова за любимите деца? (да)

Могат ли децата да играят бадминтон през зимата? (Не)

Нарисувайте малки хора на заснежен прозорец? (да)

Да се ​​подслоните под чадър в снежна буря? (Не)

Разходка през снежните преспи? (да)

Беше страхотно да играя с вас, приятели!

Пригответе се за активна работа в клас.

Включете се в деловия ритъм на урока.

Правене на бележки в тетрадка

Децата отговарят в един глас

Комуникативен БЪД : планиране на образователно сътрудничество с учителя и връстниците.

Личен BUD:

положително отношение към ученето в училище и предмета математика; основни умения за етично поведение.

    Устно броене

Мишена:

развийте умствени умения за броене, консолидирайте знанията за номериране на числа в рамките на 100.

    Игра "Резултат на живо"

Бели мухи искат
Помете пътеките;
Тези мухи не бръмчат
В крайна сметка те са?

(снежинки)

- Завъртя сеТе полетяха и паднаха на бюрото ви. (снежинки с кръгли десетки)

Подредете във възходящ ред на числата. Подредете се в низходящ ред.

Прочетете числата

С какво число завършва всяко от тези числа? Как да ги наречем?

    Минута на писане

И аз имам снежинки на дланта си. Прочетете числовия лъч. (слайд 3)

10, 20, 40, 50, 60, 70, 90,100

Кои числа липсват? (80 и 30)

Какви са тези числа? (двуцифрени, кръгли десетици)

Запишете в тетрадката си, като редувате тези числа в поле.

Отгатване на гатанки

Децата се нареждат, държейки снежинки в ръце

хброене в десетки напред и назад от 10 до 100

намерете липсващи числа

характеризират тези числа

записано в тетрадка

Повтаряне на броене напред и назад в кръгли десетици, изграждане на числов лъч

Комуникационен BUD:

развиват способността за работа в група, намиране на общо решение и способността да аргументират предложението си;

Личен BUD:

съзнателно спазване на правилата и нормите на училищния живот;

    Поставяне на учебна задача

Цели:

Формулиране на цели и задачи на урока

Тичам по тях в снега.
Няма да падна в снега върху тях.
Ще сляза от високата планина
И не ме е страх да падна.
Познайте какво, не чувам
Какво стана? Това-...(Ски )

Вижте ски пистата.По какво си приличат и по какво се различават изразите? (слайд 4)

2 + 4 6 - 3 5+ 1 6 - 2 20 + 40 60 - 30 50 + 10 60 - 20

Какъв тип примери решихте?

Съобщаване на темата и целта на урока

- Можете ли да познаете каква ще бъде темата на нашия урок? (Темата на нашия урок е „Събиране и изваждане на кръгли десетици“) (слайд 5)

Какво ще научим? (Ще се научим да решаваме примери за събиране и изваждане на кръгли десетици и едноцифрени числа).

Какъв резултат искате да постигнете днес?

Отгатнете гатанката

Сравнете двойки примери, намерете прилики и разлики

Учениците назовават темата и целите на урока

Когнитивна BUD: с самостоятелно идентифициране и формулиране на когнитивни задачи.

Комуникационен BUD:

Регулаторни BUDs :

под ръководството на учител, научете се да определяте целта на образователните дейности; съставяне на план за действие за изпълнение на учебната задача;

    Обяснение на нов материал. Практическа работа.

Мишена:

създават условия за развиване на умението за събиране и изваждане на кръгли десетици в рамките на 100

За да научим как да събираме и изваждаме кръгли десетици, ще направим практическа работа. (слайдове 6-9)
- На бюрата ви има пликове. Разгледайте съдържанието им, какво открихте? (кръгове) Точно така.
Колко обиколки има всеки? (5)
-Какво разбираме под кръга? (1 десет) (на дъската) Поставете 1 кръг пред вас.
Добавете още 1 кръг към него. Какво стана? (2 десетки)
Нека сега запишем: 1 des + 1 des = 2 des.
Сега как да напишем израза с единици?
Вие и аз знаем колко единици има в 1 dec? (10) 10+10=20
-Добавете още 1 кръг към тях. Какво стана? (3 десетици)
- Какво действие извършихте? (допълнение)
- Какви разчетни единици използвахте? (десетки)
2des+1des=3des 20+10=30
Колко десетици имаме сега? (3)
-Добавете още 1 кръг към тях. Какво стана? (4 десетици)
- Какво действие извършихте? (допълнение)
- Какви разчетни единици използвахте? (десетици) 3des + 1des = 4des записваме в единици 30 + 10 = 40
-Как изпълняваме действието изваждане? (махнете 1 десетка). Колко стана? (3 десетки). 3des-1des=2des 30-10=20

Какво действие извършихте? (изваждане)

Премахнете още 1 кръг. Колко остава? (2 десетки). Какво действие извършихте? (изваждане) 2dec-1dec=1dec. Какво ще кажете за единиците? 20-10=10
- Какъв извод може да се направи? (на слайд)
(Десетиците могат да се събират и изваждат), какво трябва да знаете, за да можете да събирате и изваждате десетици? (таблица за събиране и изваждане в рамките на 10) Браво.

Кажете ми, къде в живота използваме броене в десетки? (яйца, копчета, тетрадки, таблети...)

Учителят изпълнява устни задачи с кръгове и записва примери в тетрадка.

Децата сами си правят изводи по темата на урока

Когнитивен BUD: търсене на необходимата информация

Комуникационен BUD:

развиват способността за работа в група, намиране на общо решение и способността да аргументират предложението си;

Регулаторни BUDs :

работа по зададен план, алгоритъм; извършват образователни дейности под ръководството на учител в практическа и умствена форма.

    Физминутка

Музикален видеоклип „Игра за повторение „Направи и извай голяма топка““

Изпълнете танцови движения според модела

    Първично затвърдяване на изучения материал.

Цел: формиране и развитие на способността за изпълнение на задачи според алгоритъма

Игра "Математически хокей"

Сутрин има игра в двора,
Децата си играеха наоколо.
Викове: "шайба!", "минало!", "удар!" -
Така че има игра -...

Предлагам да играетематематически хокей .

Те се редуват да решават примери на дъската, да намерят шайбата с отговора и да я пратят към вратата на противника. Обръщайки шайбите, прочетете думата „Проблем“

Комуникационен BUD: използват прости речеви средства за общуване в клас; участват в диалог и колективна дискусия

Упражнение за очите

Видяхме снежинка

Очи следват снежинка на слайд

    Решението на проблема

1.Задача за четене

За изхранване на птиците са приготвени 30 кг зърно и 10 кг по-малко зърнени култури. Колко кг фураж сте подготвили?

2. Анализ на проблема

3. Напишете кратко условие

Моделирайте кратко изложение на задачата.

4. Самостоятелно решение.

Запишете сами решението на задачата.

5. Проверка на решението

Запознайте се със съдържанието на задачата, подчертайте условието, въпросът

Моделирайте кратко условие на проблема, анализирайте проблема според краткото условие, самостоятелно го решете и извършете проверка

Когнитивен BUD: използват различни начини за кодиране на образователна информация

Комуникационен BUD: използват прости речеви средства за общуване в клас; участват в диалог и колективна дискусия

    Самостоятелна работа.

Мишена:

идентифициране на качеството и нивото на усвояване на знания и методи на действие.

Играта "Нахрани птицата"

Решаване на примери с помощта на карта.

Всеки има карти с примери, решете примера, намерете птица с еднакъв отговор, прикрепете я към хранилката

Регулаторни BUDs :

работа по зададен план, алгоритъм; извършват учебни дейности в практическа и умствена форма.

    Обобщаване на урока.

Отражение.

Мишена:

способност за съпоставяне на целите и резултатите от собствените дейности

Обобщение на урока

Разходката ни е към своя край. Да се ​​върнем към проблема, поставен в началото на урока. Вижте и ми кажете, сега знаете как се решават такива примери?

Опитайте се да завършите изреченията в края на урока. (на слайд)

По време на урока научихме...

Научих …

Стана ми трудно...

Не можах да получа…

Повторете правилото за аритметичните действия с кръгли десетици

Довършете започнатите изречения

Когнитивен BUD : размисъл върху методите и условията на действие; контрол и оценка на процеса и резултатите от дейността.

Личен BUD:

развиват умения за самооценка и самоконтрол на резултатите от своите образователни дейности; разбиране на причините за успеха или провала;

Комуникационен BUD: умениеслушайте и разбирайте речта на другите.