Отдалече се виждаха дънери, плуващи по водата. Синтактични норми на сложно изречение

Раздели: руски език

При подготовката и провеждането на урока бяха използвани различни форми за организиране на самостоятелната работа на учениците:

1) група;

2) работа в малки групи;

3) самостоятелна работа.

Всеки предоставен раздел теоретична основана базата на лекции и практическа част с тест и самопроверка.

За урока беше планирана предварителна домашна работа: прочетете посочените лекции (повторете информация за причастни фрази; знайте какво е синтактична норма, сложно изречение).

Цели на урока:

  • Систематизирайте наученото по предварително изучена тема.
  • Обучение за анализ и редактиране на текст (откриване и коригиране на граматически грешки).
  • Развийте способността да анализирате, сравнявате, обобщавате и систематизирате факти.

Цели на урока:

  • Актуализирайте знанията на учениците по изучаваната тема.
  • Повторете правилата за изграждане на изречения с причастни фрази в различни позиции.
  • Организирайте колективната работа на учениците от поставянето на учебна задача до крайния резултат (извършване на самостоятелна работа).
  • Обобщете и систематизирайте материала по темата.
  • Организирайте самостоятелна работа в диференцирани групи.
  • Организирайте самоконтрол на учениците в класната стая.

Вид на урока: систематизиране и обобщение на материала.

Тип урок:

  • систематизиране и обобщаване на изучения материал.

Формат на урока:

  • Урок по работилница.

Оборудване на урока:

1. Предварително подготвена дъска за урока.

2. Лекции за студенти в работни тетрадки по руски език.

3. Пособия за учениците.

ХОД НА УРОКА

I. Организационен момент. Обяснение на целите и задачите на урока. Мотивация на учениците. Дизайн на ученически тетрадки

II. Актуализиране на наученото за изолирани дефиниции.

Учител. Нека разгледаме изреченията с причастни фрази (вижте материала за ученици). Нека да определим дали са изградени правилно.

1. По поляните, покрити с буйна растителност, имаше много птици.

2. Пастир се приближи до нашия огън, прекарал нощта в планината.

3. Живеех в тихо село, изгубено в пустинята.

4. Идеята за права линия се дава от лъч светлина, излизащ от малка дупка.

5. В града имаше църква, която отдавна се срути и известно време служеше за склад за зеленчуци.

Възможни отговори на учениците:

1. Дефинираната дума се появява вътре в причастната фраза. Правилно: В ливади, обрасли с буйна растителност...

2. Причастната фраза се откъсва от дефинираната дума. Правилно: Овчар, нощувал в планината...

3. Причастието се образува от възвратен глаголизгубих се. Причастието няма възвратна наставка -ся; изгубен.

4. Допусната е грешка при одобрението. Определението, изразено от причастната фраза, е в съответствие с думата, определена от лъч.

5. Подчиненото атрибутивно изречение и причастното словосъчетание са употребени неправилно като еднородни членове. Точно така: ... отдавна разрушен и в експлоатация...

След това учениците записват изреченията в тетрадка в коригиран вид, като отделните определения се открояват.

III. Изпълнение на тренировъчни упражнения по изучаваната тема (изпълняват се колективно с обяснение).

1) Определете как се изразява отделно определение.

1. Червена зеленина, покрита с мразовита роса, шумоли в алеята под краката ми.

2. Чуждите на музиката дейности бяха омразни за мен.

3. Беше в Одеса в августовска нощ, пълна със зрели звезди.

4. Клонът беше покрит с големи листа, които приличаха на щраусови пера.

5. Морето беше шумно, изгорено от лунна светлина.

6. Умът, фокусиран само върху отрицанието, бледнее и изсъхва.

2) Поставете пропуснатите препинателни знаци в изречения с изолирани съгласувани определения.

1. Пиер, който ставаше все по-възбуден по време на този разговор, се изправи и се приближи до принцесата.

2. Княз Василий, който беше отслабнал и пребледнял през тези дни, изпрати главнокомандващия и няколко пъти тихо му повтори нещо.

3. Всичко, което прави баща й, буди в нея благоговение, което не подлежи на обсъждане.

4. В селото, заето от щаба, имаше кръчма, посещавана от офицери.

5. В този момент принц Андрей беше поразен от промяната, настъпила в лицето на княз Багратион.

6. Той беше светски човек, който успя в света и си направи навик от този успех.

3) Образувайте причастия от дадените в скоби глаголи и ги съпоставете с маркираните думи, които се определят. Запиши изреченията, като добавиш пропуснатите запетаи.

1. Силен вятър (директен) надолу по склона на планинска верига създава значително охлаждане.

2. Сенките на облаците се носеха по степта (напоена) в синьото сияние на луната.

3. (Отмиване) с пролетни наводнения почвата не е подходяща за земеделие.

4. Изкусно (скрийте) гнездата на птиците в зеленината, правейки ги недостъпни за хищници.

5. (Натоварете) различни хранителни продукти, количката се приближи до пазара.

IV. Самостоятелна работа в диференцирани групи.

Задача за група No1.

Препишете, като съпоставите изолираните определения в скоби с маркираните думи. Изберете ги и определете мястото им в изречението.

1. Пътят се вие ​​между две коловози (обрасли със зелена крайпътна трева). 2. Чинийките от лилии и нишки са много грациозни (отиват от тях в дълбините). 3. Слънцето залезе и леки облаци (розови от залеза) замръзнаха в небето. 4. Някъде отдясно идваха звуци (изключително подобни на детски плач). 5. Конете вървяха бавно по степта (гъсто обрасла с трева). 6. Овчарят се приближава до нашия огън (той прекара нощта в планината). 7. Плавахме в непрекъсната мъгла (която покриваше брега и морето). 8. В снежните простори е трудно да се определи разстоянието (заблуждавайки неопитното око).

Задача за група No2.

Посочете какви грешки са допуснати при изграждането на изреченията. Поправете ги и препишете изреченията, като подчертаете отделни определения на писмото.

1. По поляните, покрити с буйна растителност, имаше много птици. 2. Романът, създаден от млад автор, предизвика оживен дебат. 3. Своевременно е оказана помощ на жителите на пострадалото от наводнението село. 4. Отрядът избягва опасността благодарение на решителността, показана от командира, 5. Задвижваната лодка бързо се втурва по реката с вълни и вятър. 6. Отдалеч се виждаха дънери, плаващи по водата

Задача за група No3.

Запишете изреченията, като поставите отделни определения до дефинираните думи. Добавете препинателни знаци, ако е необходимо. Във вашето писмо подчертайте отделни определения.

1. Сечища в суха гора (цъфтяща обилно) бяха покрити с ярки ягодови звезди. 2. Дъщерята на лесничея видяла малко ухо теле (докато брала ягоди). 3. Ловци, косачи и берачи на гъби понякога се натъкват на рога (изпуснати от лосове). 4. Белокосата трева зашумя и се поклати, чу се лек тропот и заек се изтърколи на малка поляна (в рамка от безлистна трепетлика). 5. Избледнели листа (изсушени от силно сутрешно хранене) звънят под краката.

V. Фронтална проверка на знанията на учениците по изучаваната тема.

Вариант 1.

1. Момчетата се интересуват и обичат своята история родна земя. 2. Всеки трябва да се грижи и да опазва природата. 3. Не само животните, но и птиците се подготвят за зимата. 4. В нашата гора има много малини. 5. Моят приятел е упорит, но трудолюбив. 6. Той винаги помни обещанието, но не го оставя на заден план. 7. Задвижваната лодка е била носена по реката от вятъра. 8. Приближихме се до къща, която стоеше на малка поляна и беше осветена от ярките лъчи на слънцето. 9. Хората използват вода от кладенец, изтичащ от недрата на земята. 10. По краищата на пътя се виждаха закърнели тополи с посивели от прах листа. 11. В голяма зала с потъмнели от дим стени имаше дълги ниски маси. 12. Често можете да видите картини, изобразяващи животни, птици и хора. 13. Облачното небе надвисна над поляната. 14. Причастията са думи, които обозначават признаци на предмети по действие и които отговарят на въпроса какво? какво прави той 15. Морето, плискащо се тихо близо до брега, блестеше с фосфоресциращ блясък.

Вариант 2.

Препишете текста, коригирайте изреченията, ако е необходимо. Маркирайте отделни определения на писмото и определете вида им.

1. Вече цъфнаха порасналите (не)забравки край потока. 2. Слънцето се показа иззад облаците (?) и ярко освети гората и поляната. 3. Пъпките (?), които се появиха на дърветата, говореха за идващата пролет. 4. Кеят беше претъпкан с пътници, чакащи да се качат на лодката. 5. Брезите и кленовите дървета, облечени в листа, стоят мълчаливи. 6. Реките, пълни с топена вода, се разпръскват широко. 7. Отваряйки прозореца, се възхищавах на гледката към града. 8. Отваряйки вратата, тя изскърца силно. 9. Мама каза, облягайки се на стола си. 10. Докато завършвах рисунката, моливът ми стана слаб (?). 11. Връщайки се у дома, валеше дъжд. 12. След като прочетох историята, тя ми се стори твърде тъжна(?). 13. Играчките бяха разпръснати на пода, децата започнаха някаква интересна игра. 14. На връщане от училище ме хвана гръмотевична буря. 15. Докато карах към селото, гумата на колата се спука. 16. След като прочетох А. Гайдар, най-много ми хареса историята „Училище“. 17. Четейки тези редове, изглежда, че авторът пише за нас. 18. Той (не) забеляза горите и езерата, обрасли с водни лилии. 19. Първите листа цъфтяха на дърветата, растящи близо до къщата. 20. Вятърът видя нашия огън, който прекара нощта в планината.

VI. Обяснение на новата домашна работа:

  • Преговорете изучавания материал по темата в лекции.
  • Прегледайте наученото за различни видове изолирани обстоятелства.

VII. Обобщаване на урока, оценяване на учениците.

Учител. Какви трудности възникнаха по време на работа в клас?

Учениците анализират работата си в клас и поставят задачи за домашно повторение.

ИЗПОЛЗВАНА ЛИТЕРАТУРА:

1. Голуб И.Б. Руски език и речева култура. М., 2006.

2. Греков V.F. и др. Помагало за часовете по руски език в гимназията. М., 2006.

3. Иванова С.Ю. Изпитни капани. Подготвяме се за Единния държавен изпит по руски език. Самара, 2005 г.

4. Иванова С.Ю. Подготовка за Единен държавен изпит по руски език: учебни материали. Самара, 2008 г.

5. Розентал Д.Е., Голуб И.Б. Тайните на стила. М, 1996.

6. Розентал Д.Е. Практическа стилистика на руския език. М., 1998.

7. Розентал Д.Е. руски език. За гимназисти и постъпващи в университети. М., 1998.

11 клас

Синтактични норми на сложно изречение

Урок по работилница

При подготовката и провеждането на урока бяха използвани различни форми за организиране на самостоятелната работа на учениците:

1) група;

2) работа в малки групи;

3) самостоятелна работа.

Синтактичен норми за доставка, усложнена от причастна фраза.

Синтактични норми на изречение, усложнено от наречна фраза.

Синтактични норми на изречения с еднородни членове.

Всеки раздел предоставяше теоретична основа на базата на лекции и практическа част с тестове и самопроверки.

За урока беше планирана предварителна домашна работа: прочетете посочените лекции (повторете информация за причастни и причастни фрази, еднородни членове, знаят какво е синтактична норма, сложно изречение).

Учителят е разработил курс от лекции, семинар и електронно приложение за този раздел от курса, поради което в урока са използвани методически и дидактически материали на учителя (виж Приложението).

Цели на урока:

Систематизирайте наученото по темата.

Обучение за анализ и редактиране на текст (откриване и коригиране на граматически грешки).

Развийте способността да анализирате, сравнявате, обобщавате и систематизирате факти.

Цели на урока:

Актуализирайте знанията на учениците по темата: „Синтактични норми на сложни изречения“.

Повторете правилата за изграждане на изречения с причастни и причастни изрази, еднородни членове.

Организирайте колективната работа на учениците от поставянето на учебна задача до крайния резултат (извършване на самостоятелна работа).

Обобщете и систематизирайте материала по темата: „Синтактични норми на сложно изречение“.

Организирайте самостоятелна работа в диференцирани групи.

Организирайте самоконтрол на учениците в класната стая.

Тип урок : систематизиране и обобщаване на материала.

Формат на урока: работилница

Оборудване:

1. Компютри и електронни тестове по синтактични норми.

2. Мултимедия.

3. Лекции по руски език и култура на речта.

4. Семинар по руски език и култура на речта.

5. Дидактически материал(в разпечатки).

ХОД НА УРОКА

аз Встъпителни бележкиучители.

– Днес продължаваме да работим по раздел „Синтактични норми“. Нека прочетем темата на урока:

Синтактични норми на сложно изречение.

– Какво представляват синтактичните норми? (Това са нормите за конструиране на фрази, прости и сложни изречения от различни видове.)

– Какво представляват сложните изречения? (Това прости изречения, които включват изолирани и еднородни членове на изречението, обръщения и уводни думи.)

– Формулирайте целите и задачите на урока.

Учениците формулират целите и задачите на урока, а учителят коригира формулировката.

– И така, нашата задача е да систематизираме наученото, да установим степента на усвояване на придобитите знания и готовност за решаване Тестове за единен държавен изпитЗа този раздел повторете правилата за построяване на изречения с причастни, причастни и еднородни изречения.

II. Актуализиране на наученото за причастните изрази.

Учител.Нека да разгледаме пример за изпит (вижте слайда).

Задача A7: Изберете граматически правилното продължение на изречението и обяснете избора си.

Гледайки рисунката,

1) изглежда, че птицата е жива;

2) обърнете внимание на засенчването;

3) светлините внезапно изгаснаха;

4) Спомних си лятото.

Нека си припомним правилата за използване на причастни фрази (вижте слайда и лекцията).

Правила за използване на причастни фрази:

1. Основното действие, изразено с предикатен глагол, и допълнителното действие, изразено с герундий, се отнасят до едно лице или нещо: Когато гледате чертежа, обърнете внимание на засенчването.

2. Възможно е да се използва наречна фраза в безлично изречение с инфинитив: Беше хубаво да лежиш на тревата, да гледаш небето и да мислиш за бъдещето.

Учител.В какви случаи не трябва да се използва наречната фраза?

Възможни отговори на учениците:

1. Ако действието, изразено от предикатния глагол, и действието, изразено от герундия, се „извършват“ от различни субекти: Докато гледах рисунката, светлината внезапно угасна . Избягало от дома си, момчето е открито от родителите си.

2. Ако в безлично изречение няма инфинитив, към който може да се отнася наречна фраза: Вървейки към вкъщи, се почувствах тъжна.

Тренировъчни упражнения

Деветокласниците изпълняват задачи от работилницата и устно обясняват своя избор.

Пътуване с велосипед

1) развиват се мускулите на краката и гърба;

2) изисква се значителна издръжливост;

3) получавате голямо удоволствие;

4) фарът ми е счупен.

Изберете граматически правилното продължение на изречението.

Избор на пиеса

1) започна разпределението на ролите;

2) оказа се, че има твърде много роли;

3) първата репетиция е насрочена;

4) веднага започнахме да репетираме.

III. Актуализиране на наученото за причастното словосъчетание.

Учител.Нека да разгледаме изречения с причастни фрази (вижте слайда). Нека да определим дали са изградени правилно.

1. Б обрасълливади буйна растителностимаше много птици.

2. Пастирът се приближи до нашия огън, прекара нощта в планината.

3. Живеех в тихо изгубени в пустинятасело.

4. Идеята за права линия дава лъч светлина, излизайки от малка дупка.

5. В града е имало църква, която Тя отдавна е рухнала и известно време е служила за склад за зеленчуци.

Възможни отговори на учениците:

1. Дефинираната дума се появява вътре в причастната фраза. дясно: На поляни, покрити с буйна растителност...

2. Причастната фраза е откъсната от дефинираната дума. дясно: Овчар, нощувал в планината...

3. Причастието се образува от възвратен глагол изгубих се. В причастието липсва възвратна наставка-ся:

изгубен. 4. Допусната е грешка при одобрението. Определението, изразено от причастната фраза, е в съответствие с дефинираната дума.

лъч 5. Подчиненото атрибутивно изречение и причастното словосъчетание са употребени неправилно като еднородни членове. дясно:

...отдавна разрушен и в експлоатация...

Коригираме изречения (устно и писмено).

IV. Актуализиране на наученото за еднородните членове.

Възможни отговори на учениците:

Учител. Дайте понятието еднородни членове. Еднородни членове на изречението са онези членове на изречението, които отговарят на един и същ въпрос, отнасят се до един и същ член на изречението или се обясняват от един член на изречението. Еднородните членове на изречението обикновено се изразяват с думи от една част на речта, но могат да бъдат изразени и с думиразлични части речи, например: Обичам да се разхождам тихо в гората, със спирания.

Учител.(М. Пришвин)

Нека разгледаме примери с грешки с хомогенни термини.внушено в младостталюбов да пътувам,мечти

за завладяването на космоса. 2. Специалнипомощ и личниучастие в провеждането на Спартакиадатапредоставени

началник депо и председател на синдикалния комитет. 3. Полициясринат при протестиращитепалки, гранати със сълзотворен газ, изстрел.

оръжие 4. Учителитеще преподава момчетаразбери го Ище ваксинира тях

Учител.любов към рисуването, музиката, литературата. Дефинирайтетип грешка

, редактирайте текста и запишете получената версия.

Учениците проверяват самостоятелно работата си и обясняват вида на грешките.Самотест

(на слайд) 1. Четене фантастични романивнушено в младостталюбов възпитанроди мечти

за завладяването на космоса. 2. Специални 2. Голям ръководителят на депото и председателят на профсъюзния комитет съдействаха за провеждането на спартакиадата,който себе сив състезания.

началник депо и председател на синдикалния комитет. 3. Полициявърху главите на протестиращите палки, приложеноогнестрелни оръжия със сълзотворен газ, изстрел и гранатисъс сълзотворен газ.

оръжие 4. Учителитеще преподава момчета в живописта, музиката, литературатаИ Итях в младосттакъм тези видове изкуство.

Възможни отговори на учениците:

1. Допуснати са грешки в управлението. Еднородните членове на изречението изискват различни падежи от зависимите съществителни (вижте изречение 4): момчета(в какво?), но ваксинирам(Какво?).

2. Хомогенните членове могат да имат различни лексикална съвместимост. (виж изречение 1): вдъхна любов, роди мечти;(виж изречение 3): използвани... оръжия, гранати; събори клубовете;(виж изречение 2): оказа съдействие и взе участие.

Учител.Редактирайте следното изречение (вижте слайда).

Обърнете внимание на единния дизайн на хомогенните предикати.

Помощник ръководителят на групата е длъжен да подпомага ръководителя при обучението и възпитанието на учениците:

– да знаете точния брой слушатели в групата;

– информира своевременно ръководителя на групата за заявките и желанията на учениците;

– помощ на ръководителя на групата при работа със слабоуспеваеми ученици.

(Вдясно: организира помощ... в работата...)

V. Самостоятелна работа в диференцирани групи.

На учениците се предлагат три вида дейности: самостоятелна работаизползване на електронни тестове по темата със самопроверка (група А), самостоятелна работа образователен маршрутпо изучаваната тема (група В) и работа с учител (група В). Преди работа с електронни тестове учителят дава инструкции.

Група А (силен) работи на компютри с тестовете „Синтактични норми” и изпълнява всякакви задачи от група Б.

Група B (в средата) избира задачи от списъка и ги изпълнява в тетрадка:

работилница, урок 4, стр. 17, № 11, 12, 13, 14, тестове в последна тема. Разпечатка - задачи по избор.

Група С (слаби) решава практически тестове.

Такава самостоятелна работа дава възможност на деветокласниците да тестват своите ниво на знания, да получите (ако е необходимо) съвет от учител, да затвърдите придобитите знания чрез изпълнение тестови задачипо темата.

домашна работавключва повторение и систематизиране учебен материалвъз основа на лекции и семинари, разработени от учителя.

VI. Обобщение на урока.

Учител.Какви трудности възникнаха по време на работа в клас?

Учениците анализират работата си в час и поставят задачи за повторение у дома.

ЛИТЕРАТУРА

1. Голуб И.Б.Руски език и речева култура. М., 2006.

2. Греков В.Ф. и т.н.Помагало за часовете по руски език в гимназията.

3. М., 2006.Иванова С.Ю.

4. М., 2006.Подготовка за Единен държавен изпит по руски език: учебни материали. Самара, 2008 г.

5. Rosenthal D.E., Golub I.B.Тайните на стила. М., 1996.

6. Rosenthal D.E.Практическа стилистика на руския език. М., 1998.

7. Rosenthal D.E.руски език. За гимназисти и постъпващи в университети.

М., 1998.

ПРИЛОЖЕНИЕ

аз Семинар по руски език и речева култура

Препишете общите дефиниции, дадени в скоби, като съпоставите маркираните думи. Изберете сами мястото им преди или след дефинираната дума. 1. Пътят се вие ​​между двама коловози(обрасло със зелена крайпътна трева). 2. Чинийки от лилии и нишкимного грациозно (отивайки от тях в дълбочина). 3. Слънцето е залязло, а белите дробове са замръзнали в небето облаци(розово от залеза). 4. От някъде надясно чуха звуци(изключително подобно на бебешки плач). 5. Чрез степиконете вървяха бавно (гъсто обрасли с трева). 6. Пастирприближава нашия огън (прекара нощта в планината). 7. Плавахме в твърдо състояние мъгла(обхваща брега и морето). 8. В снега

открити пространства трудно за определяне разстояние (измамно за нетренираното око).

II.

Посочете какви грешки са допуснати при изграждането на причастни фрази. Поправете ги и запишете изреченията. 1. По поляните, покрити с буйна растителност, имаше много птици. 2. Романът, създаден от млад автор, предизвика оживен дебат.

3. Своевременно е оказана помощ на жителите на пострадалото от наводнението село. 4. Отрядът избягва опасността благодарение на решителността, показана от командира. 5. Задвижваната лодка бързо се носеше по реката с вълни и вятър. 6. Отдалеч се виждаха дънери, носещи се по водата.

III. Вместо точки, прикрепете към тези наречни фрази едно от двете посочени изречения. Обяснете защо сте избрали само един вариант, а другият не е подходящ. 1. Стигайки до реката, ... а) умората ни завладя; б) направихме спирка. 2. Като се прицели внимателно, ... а) ловецът застреля и уби фазана; б) фазанът е убит от ловец. 3. Плаване с лодка,... а) по бреговете на реката се виждат много птици; б) пътниците видяха много птици по бреговете на реката. 4. Когато се подготвяте за поход, ... а) момчетата внимателно обмислиха всички подробности за пътуването; б) събиране беше насрочено призори. 5. Приближаване до гарата... а) пътниците се притесниха и започнаха да събират нещата си; б) стана шумно във вагона. 6. Набиране на скорост... а) влакът бързо наближаваше планински проход; б) през прозореца се виждаше трептенето на телеграфни стълбове. IV. различни начиникорекции.

1. Изпълвах се със смях повече от веднъж, докато гледах комедията „Главният инспектор“. 2. След прочитане на пиесата възниква заключение за живота извън стените на костилевския флопхаус. 3. Четене на стихотворението “ Мъртви души” и когато се сблъскаш с образа на Плюшкин, изпитваш отвращение. 4. Пристигайки от града, Давидов се сблъсква с редица трудности. 5. Много градове и села са унищожени от нацистите, лишавайки населението от подслон. 6. Влизайки в пожарната, бяхме победени от жега. 7. Като чу за разузнаването, Петя се зарадва. 8. След като взеха властта в свои ръце, правителството издаде укази.

Тестове

аз Посочете изречението с граматична грешка (неправилно построено).

1. Хорът изпълни „Калинка”.

2. Всички, които работеха в завода, почиваха в санаториума.

3. Вижте списъка на издържалите изпита студенти.

4. Един от учениците е удостоен с наградата Ломоносов.

открити пространства

1. Лексикалните повторения са средство за изразителност в стихотворението на Лермонтов „Бородино“.

2. Историите могат да се създават не само в писмена, но и в устна форма.

3. Протестът на Катерина, защитаваща нейните човешки права, имаше обществен отзвук.

4. Интернет съхранява и ви позволява да използвате огромни бази данни по различни научни въпроси.

Посочете какви грешки са допуснати при изграждането на причастни фрази. Поправете ги и запишете изреченията. Посочете изречението без граматична грешка (правилно построено).

1. Спорът за стихотворението на А. Блок „Дванадесетте“ все още не стихва.

2. Един от изключителните поети беше А. Фет, който възпя красотата на природата.

3. Тези, които обичат научната фантастика, дойдоха да се срещнат с писателя.

IV. Посочете изречението без граматична грешка (правилно построено).

1. Традициите се виждат в стихотворението на А. Блок „Есенна воля“ литература на 19 веквек.

2. Един от признатите лидери на естествената школа е В. Белински, който играе решаваща роля в теорията на реализма.

3. Мемоарите представят и дават пълна представа за конкретен писател.

4. Музиката може да изрази не само нежност и радост, но и безпокойство и тъга.

V. Посочете изречението без граматична грешка (правилно построено).

1. В стихотворението „Писмо до майката” С. Есенин разкрива темата за любовта към най-скъпия човек.

2. Н. Некрасов показва селяните неспособни на протест.

3. Всички, които бяха на представлението останаха доволни.

4. Езиковите средства помагат и изразяват най-сложните чувства.

VI. Посочете изречението без граматична грешка (правилно построено).

1. В комедията на А. Чехов „Вишнева градина“ темата е съдбата на Русия, нейното бъдеще.

2. На каторга Ф. Достоевски се сблъсква с личности от престъпния свят? поставяйки себе си по-горе морални закониобщество.

3. Ученици от това училище участваха и спечелиха това състезание.

4. Тези, които караха ски този ден, получиха измръзване не само по лицата, но и по ръцете си.

VII. Посочете изречението без граматична грешка (правилно построено).

1. Героинята на романа „Престъпление и наказание” е идеалът на Ф. Достоевски.

2. Художниците се възхищават и одухотворяват природата.

3. Н. Гогол е разтревожен от проникването на Чичикови в обществото, носейки войнствена подлост.

4. Тире се поставя не само след еднородни членове, но и между подлога и сказуемото.

VIII.

Чувайки дълъг звуков сигнал,

1) едва след това можете да наберете номера;

2) наберете номера на абоната;

3) номерът на абоната е набран;

4) означава, че линията е свободна.

IX. Изберете граматически правилното продължение на изречението.

Разхождайки се през вечерния град,

1) наистина ни хареса;

2) започнахме разговор;

3) тийнейджърите често нарушават правилата на поведение;

4) проспектът е оставил трайно впечатление.

X. Изберете граматически правилното продължение на изречението.

Анализиране състав на думата,

1) имам въпрос;

2) посочете неговите морфеми;

3) дадоха ми „отличен“;

4) основата често не е посочена.

XI. Изберете граматически правилното продължение на изречението.

Започва да пуска музика

1) имате малко време за забавление;

2) се развиват в значителна степен креативност;

3) Създадох много интересни запознанства;

4) Вече направих избор.

XII. Изберете граматически правилното продължение на изречението.

Връщане от работа

1) Бях обзет от безпокойство;

2) времето се е развалило;

3) ще отнеме по-малко от час;

4) Отидох да видя приятел.

Задачи по синтактична стилистика

аз Запишете изреченията, като поставите еднородните членове в същия падеж като обобщаващата дума;

добавете препинателни знаци. Общуването с външния свят (природа, изкуство, живи хора) обогатява и облагородява човека.

открити пространства Всеки има нужда от комуникация (млади, стари и деца). Без контакти, без срещи и впечатления е невъзможно не само да изпитваш радост, но и изобщо да съществуваш.

(С. Барлин)

Посочете какви грешки са допуснати при изграждането на причастни фрази. Поправете ги и запишете изреченията. Препишете изреченията, като трансформирате един от сказуемите глаголи в наречно причастие.

1. Кучето изръмжа и се втурна към животното. 2. Той погледна назад и видя лодка, която блесна и изчезна в тъмнината. 3. Скаутът се скри и започна да наблюдава пътя. 4. Ако се спънете, не винаги се карайте на пътя.

III. Запишете изреченията, като поставите причастни изрази до думите, които определят. Добавете препинателни знаци, ако е необходимо.

1. Сечища в суха гора (цъфтяща обилно) бяха покрити с ярки ягодови звезди. 2. Дъщерята на лесничея видяла малко ухо теле (докато брала ягоди). 3. Ловци, косачи и берачи на гъби понякога се натъкват на рога (изпуснати от лосове). 4. Белокосата трева зашумя и се поклати, чу се лек тропот и заек се изтърколи на малка поляна (в рамка от безлистна трепетлика).

V.

5. Избледнели листа (изсушени от силно сутрешно хранене) звънят под краката. 1. Момчетата се интересуват и обичат историята на родния си край. 2. Всеки трябва да се грижи и да опазва природата. 3. Не само животните, но и птиците се подготвят за зимата. 4. В нашата гора има много малини. 5. Моят приятел е упорит, но трудолюбив. 6. Той винаги помни обещанието, но не го оставя на заден план. 7. Задвижваната лодка е била носена по реката от вятъра. 8. Приближихме се до къща, която стоеше на малка поляна и беше осветена от ярките лъчи на слънцето. 9. Хората използват вода от кладенец, изтичащ от недрата на земята. 10. По краищата на пътя се виждаха закърнели тополи с посивели от прах листа. 11. В голяма зала с потъмнели от дим стени имаше дълги ниски маси. 12. Често можете да видите картини, изобразяващи животни, птици и хора. 13. Облачното небе надвисна над поляната. 14. Причастията са думи, които обозначават характеристиките на предметите по действие и отговарят на въпросакои? какво прави той

VI. 15. Морето, плискащо се тихо близо до брега, блестеше с фосфоресциращ блясък.

1. Вече цъфнаха порасналите (не)забравки край потока.

2. Слънцето се показа иззад облаците(?) и освети ярко гората и поляната. 3. Пъпките (?), които се появиха на дърветата, говореха за идващата пролет. 4. Кеят беше претъпкан с пътници, чакащи да се качат на лодката. 5. Брезите и кленовите дървета, облечени в листа, стоят мълчаливи. 6. Реките, пълни с топена вода, се разпръскват широко.
7. Отваряйки прозореца, се възхищавах на гледката към града. 8. Отваряйки вратата, тя изскърца силно. 9. Мама каза, облягайки се на стола си. 10. Докато завършвах рисунката, моливът ми стана слаб (?). 11. Връщайки се у дома, валеше дъжд. 12. След като прочетох историята, тя ми се стори твърде тъжна(?). 13. След като разпръснаха играчките на пода, децата започнаха интересна игра. 14. На връщане от училище ме хвана гръмотевична буря. 15. Докато карах към селото, гумата на колата се спука.
16. След като прочетох А. Гайдар, най-много ми хареса историята „Училище“. 17. Четейки тези редове, човек остава с впечатлението, че авторът пише за нас. 18. Той (не) забеляза горите и езерата, обрасли с водни лилии. 19. Първите листа цъфтяха на дърветата, растящи близо до къщата. 20. Вятърът видя огъня ни да нощува в планината.
Ел Ей БАБЕНКОВА,
лауреат
Президент на Руската федерация 2006 г.

12. гимназия №1,

Бугуруслан,

Оренбургска област Намерете изречения, в които е нарушена синтактичната норма при използването на причастни фрази. Коригирайте ги. I.1. По поляните, покрити с буйна растителност, имаше много птици. 2. Романът, създаден от млад автор, предизвика оживен дебат. 3. Своевременно е оказана помощ на жителите на пострадалото от наводнението село. 4. Отрядът избягва опасността благодарение на решителността, показана от командира. 5. Задвижваната лодка бързо се носеше по реката с вълни и вятър. 6. Отдалеч се виждаха дънери, носещи се по водата.

III.1. Поставеното в заграждението овчарско куче тичаше и лаеше. 2. Романът на този млад писател разказва за далечното минало на страната ни. 3. Момчетата, увлечени от играта на футбол, не забелязаха колата, която бърза с висока скорост. 4. Духа силен вятър, който помита всичко по пътя си. 5. Пътниците, които влизат в автобуса, трябва незабавно да заплатят таксата. 6. Всички дейности на учения, насочени към премахване на човешкото страдание, вдъхват уважение.

Норми за използване на причастни фрази

13. Коригирайте изреченията, ако е необходимо. Обяснете причините за нарушаване на синтактичната норма в изреченията.

1. Отваряйки прозореца, се възхищавах на гледката към града. 2. Отваряйки вратата, тя изскърца силно. 3. Мама седеше облегната на стола си. 4. Докато завършвах рисунката, моливът ми се счупи. 5. Връщайки се у дома, валеше дъжд. 6. След като прочетох историята, тя ми се стори твърде тъжна. 7. След като подредиха играчките на дивана, децата започнаха интересна игра. 8. Връщайки се от училище ме застигна гръмотевична буря. 9. Наближавайки селото, гумата на колата се спука. 10. След като се запознах с произведенията на А. Гайдар, най-много ми хареса историята „Училище“. 11. Четейки тези редове, изглежда, че авторът пише за нас.

14. Поправете грешката в следващите изречения с наречни изрази. Дайте вашите редакции.

1. Завивайки надясно, ще видите сградата на художествената галерия. 2. Гледайки твоите блестящи очи, аз също се чувствам радостен. 3. Напускайки Минск, настроението ми се влоши. 4. Разлиствайки стари албуми, в съзнанието ви изникват отдавна забравени приятели. 5. При анализа на тези статии бяха взети предвид мненията на авторитетни политици. 6. Събуждайки се рано сутринта, Олга мислеше, че денят ще бъде ясен. 7. След като се върнах от работа, майка ми чакаше вечеря, приготвена от дъщеря й. 8. Сергей обичаше да гледа в бездънното звездно небе, умирайки от любов към всичко на света.